Timp liber
Iaşi: spectacole, concerte, expoziţii#1
swipe pentru navigare

Iaşi: spectacole, concerte, expoziţii

A+ a-

Vineri, 16 iunie
Street Delivery, ediţia a V-a, pe strada Vasile Pogor, începând cu ora 12.00 (până pe 18 iunie; gratuit)
Conferinţa „Kogălniceanu şi Regalitatea”, susţinută de prof. univ. dr. Sorin Damean de la Fac. de Știinţe Sociale a Universităţii Craiova, la Muzeul Memorial „Mihail Kogălniceanu” Iaşi, ora 16.00
Petrecere, „Daydreaming with Jan Blomqvist”, la Tiki Village, ora 16.00 (20/ 25 lei)

Teatru, „Măcelăria lui Iov”, la Sala Teatru la Cub a Teatrului Naţional, ora 19.00
Extreme Motor Show, la Era Shopping Park Iaşi, ora 20.30
Expoziţia „Coloane de lumină”, semnată de artista Miruna Budişteanu, la Palatul Culturii (până pe 2 iulie)
Expoziţia „Instrumente medievale de tortură”, la Muzeul de Istorie a Palatului Culturii (16 sau 8 lei; până în ianuarie 2018)


Sâmbătă, 17 iunie
Teatru pentru copii, „Peter Pan”, în Piaţa Voievozilor, ora 10.00 (gratuit)
Teatru pentru copii, „Vasilache şi Mărioara”, la sala mare „Radu Beligan” a Ateneului, ora 11.00 (preţ 8 lei)
The Color Run Dream Tour Iaşi, în faţa Palatului Culturii, începând cu ora 14.00
Teatru, „Scaunul din strană”, la sala mare „Radu Beligan” a Ateneului, ora 15.00 (gratuit)
Teatru, „Măcelăria lui Iov”, la Sala Teatru la Cub a Teatrului Naţional, ora 19.00
Teatru, „În ţara lui Papură Vodă sau Poveşti de aburit adulţii”, la sala mare „Radu Beligan” a Ateneului, ora 19.00 (preţ 15/ 10 lei)
Teatru, „Atenţie: aterizăm”, în Piaţa Voievozilor, ora 21.00 (gratuit)
Avanpremieră proiecţie de film, „Planeta Petrila”, pe Terasa Acoperiş a Ateneului, ora 21.30 (preţ 10 lei)


În curând
Teatru, „Capra cu trei iezi”, 18 iunie, la Teatrul „Luceafărul”, ora 10.00
Teatru pentru copii, „De ziua lui Pinocchio”, 18 iunie, la sala mare „Radu Beligan” a Ateneului, ora 11.00 (preţ 8 lei)
Teatru, „Motanul încălţat”, 18 iunie, la Teatrul „Luceafărul”, ora 11.30
Recital „Prietenii pianului”, 18 iunie, în foaierul Ateneului, ora 12.30 (intrare liberă)
Petrecere „Garden of Day Dreams”, 18 iunie, la Skin Summer Lounge, ora 14.00
Târg caritabil, „Dar din inimă”, 18 iunie, la Casa de Cultură „Mihai Ursachi” a Municipiului Iaşi, ora 17.00
Teatru, „Dragoste pe contrasens”, 18 iunie, în parcul din faţa Teatrului Naţional, ora 18.00 (gratuit)
Operă, „Lacul lebedelor”, 18 iunie, la Sala Mare a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri”, ora 18.30
Recital de muzică şi poezie „Pianul cu Poeme”, 18 iunie, la sala mare „Radu Beligan” a Ateneului, ora 19.00 (preţ 20/ 15 lei)
Teatru, „Sandros”, 18 iunie, la Sala Uzina cu Teatru a Teatrului Naţional, ora 19.30
Teatru, „Damen tango”, 20 iunie, la Sala Studio „Teofil Vâlcu” a Teatrului Naţional, ora 18.00
Teatru, „Interviul”, 22 iunie, la Sala Studio „Teofil Vâlcu” a Teatrului Naţional, ora 18.00
Atelier de balet, „Atelierul Magic de Păpuşi”, 22 iunie, la Teatrul „Luceafăru”, ora 18.00
Teatru, „Iarna dragostei noastre”, 23 iunie, la Sala Studio „Teofil Vâlcu” a Teatrului Naţional, ora 18.00
„Opera în recital” - închiderea stagiunii 2016-2017, 24 iunie, la Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”, ora 18.30
Teatru, „Goldberg Show – Facerea lumii şi alte întâmplări”, 24 iunie, la Sala Mare a Teatrului Naţional, ora 19.00
Festival Afterhills, 23-25 iunie, pe şesul de lângă Era Park
Petrecere, „The biggest rooftop party in town”, ediţia a IV-a, 30 iunie, la Palas Mall, ora 22.00 (preţ 25 lei în avans, 30/ 40 în seara evenimentului)
Plimbare cu bicicleta, „SkirtBike” Iaşi, 9 iulie, plecare din Parcul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa”, ora 14.00
Concurs, „Pe Roţi Verzi”, a XVI-a ediţie, 30 iulie, Pădurea Bârnova, ora 10.00


Cinema City
Baywatch, subtitrat, orele 13.40, 21.30
Maşini 3 (3D), dublat, orele 14.15, 16.30, 18.40
O noapte nebună, nebună, subtitrat, orele 15.50, 18.00, 19.50, 22.00
Overdrive, subtitrat, 13.50, 20.10, 22.10
Piraţii din Caraibe: Răzbunarea lui Salazar (3D), subtitrat, orele 16.10, 19.00
The boss baby: Cine-i şef acasă? (3D), dublat, ora 13.30
Unlocked. Pericol descătuşat, subtitrat, orele 15.30, 17.40, 20.50, 22.30
Wonder woman (3D), subtitrat, orele 14.00, 16.45, 19.30, 22.30


Victoria
Şcoala iepuraşilor, ora 14.00
Fata necunoscută, ora 16.00
Complet străini, ora 18.00
Povestea iubirii, ora 19.45


Republica
Ozzy – Marea Evadare, ora 13.30
Dalida, ora 15.30
Răzbunarea ţigăncii (partea a II-a), ora 17.45
Ana, mon amour, ora 19.30  

Autor: Larisa Lazăr